Magické hlubiny

Magické hlubiny

S01E01 - Řeky a potoky

5.9. 13:10
ČT2
25 minut
2018
Dokumentární

Voda je to nejcennější dědictví po předcích, které musíme opatrovat pro naše děti. Krajina byla odpradávna přetvářena člověkem, a nastolená rovnováha přírody a civilizace je často velmi křehká. První sídla vznikala právě na březích řek a potoků, život lidí býval těsně spjatý s koloběhem ročních dob, se záplavami i obdobími sucha. Tajemství říčních tůni rozněcovalo fantazii, teprve rozvoj potápěčské a filmové techniky umožnil důkladně nahlédnout do hlubiny věčného pohybu a mihotavého světla. Někdy máme představu dokumentů o vodních světech spojenou s pestrobarevnými útesy korálových moří. Za dobrodružstvím však není nutné jezdit tisíce kilometrů – stačí objevit mnohotvárnost říček či potoků, které máme těsně za domem. Lucie Výborná pátrá symbolicky po proudu řek: v horních tocích společně s ní nahlédneme do života sivenů, pstruhů, raků či perlorodek. Na středních tocích se necháme unášet expanzí života, nejen rybami, ale i nádhernými vodními rostlinami, dovádějícími korýši a hmyzem. Budeme svědky tření mihulí, či rejdění lipanů. Hluboké říční tůně dolních toků řek přinesou zklidnění i setkání s našimi největšími rybami, poznáme také roztodivné invazivní druhy, které se do naší přírody dostaly teprve v posledních letech. Nechte se fascinovat, poučit i dojmout unikátním seriálem, který vznikal více než 2 roky.(Česká televize)

Více informací

Epizody

Řada 1
Není k dispozici
S01E02

Jezera a bažiny

17.9. 01:50, ČT2, 30 minut

Jezera a bažiny

Poklady skryté v temných hlubinách jezerních vod odjakživa dráždily lidskou představivost. Není to však skryté zlato a drahokamy, co činí tato království bohatými. V šumavském Černém jezeře žije od poslední doby ledové drobný klenot: plavuně šídlatka jezerní, jejíž populace však málem nepřežila důsledky kyselých dešťů. V jihomoravských bažinách a mokřadech zase můžeme zjara pozorovat svatební námluvy modře zbarvených skokanů ostronosých. Oknem do fantastického světa se stane hladina karpatské studánky, kde probíhá neustálý boj o život. Mají mladí čolci šanci, když v jejich teritoriu loví pijavka koňská? Výprava k sesuvovému Skryjskému jezírku se odehrává ve skalnatých kulisách jak vystřižených z exotického dobrodružného filmu, pod hladinou zde shání obživu podivuhodně vyhlížející vranky, příbuzné s mořskými rybami. Klid pestrobarevných rostlin, v nichž pokojně proplouvají početná hejna ryb, nalezne Lucie Výborná v nížinách kolem řeky Dyje. Zdejší říční jezera, jež vznikla na slepých ramenech, patří k nejhojnějším a zároveň nejrozmanitějším přírodním jezerům České republiky. Vodní zátiší jsou rájem ptáků, obojživelníků i rybích predátorů. Svět jezer patří k nejúžasnějším a zároveň nejzranitelnějším místům naší přírody – a jejich důkladné poznání je nejen potřebné, ale i vizuálně fascinující!(Česká televize)

Není k dispozici
S01E03

Lomy a pískovny

19.9. 12:20, ČT2, 30 minut

Lomy a pískovny

Staré zatopené lomy nejsou pustinou bez života, ale vítaným útočištěm pro ohrožené rostliny a živočichy. Čím to je, že právě na místech, která jsme zničili v honbě za nerostnými surovinami, se nakonec zvířatům tak skvěle daří? Odpověď je jednoduchá: ve středověku se v naší krajině nacházelo daleko větší množství skalisek a mokřadů, než je tomu dnes. Skalnaté svahy lomů vracejí do české přírody místa, která připomínají stepní krajinu či strmé kaňony, mělčiny zase poskytují úkryt obojživelníkům, jejichž bažiny jsme zlikvidovali. V samotných lomových jezerech vzniká pozoruhodná rovnováha rybích společenstev i vodních rostlin. Mnohá místa svojí barevností i množstvím ryb připomínají krásu korálových útesů. Pokud se k lomům nechováme jako k rybníkům – tedy nepřetížíme nádrž populací kaprovitých ryb – jsou právě lomy nejlepším místem ke sladkovodnímu potápění. Lucie Výborná zavede diváky na řadu velmi vizuálních míst – v Lomečku u Starého Klíčova obeplujeme snové podvodní sochy a prozkoumáme útroby naší největší suché podvodní pozorovatelny. Výkleky na Olomoucku jsou nezaměnitelné ve vrcholném létě, kdy se zde vylíhne vždy nová populace asijské medúzky sladkovodní. Objevíme kouzlo nebezpečných zimních ponorů pod ledem, setkáme se s impozantním dravcem sumcem velkým, na jihočeských pískovnách budeme svědky tření okounů. V mělkých nádržích na místech starých těžebních jam Moravského krasu se pokusíme nevyplašit kuňku obecnou, jejíž typický hlas napodoboval Smoljak ve filmu Na samotě u lesa. Je jen na nás, jak se v budoucnu postavíme k rekultivaci pískoven a lomů. Pokud dáme prostor vodě, aby nastartovala uzdravující procesy, odmění se nám příroda stonásobně!(Česká televize)

Dostupné za 6 dnů
S01E04

Jeskyně a propasti

26.9. 11:20, ČT2, 25 minut

Jeskyně a propasti

Ve fantastických filmech občas hrdinové čelí nestvůrám, které číhají v obřích podzemních jezerech – najdeme ale takové kaverny i ve skutečnosti? Ano i ne. Volnou hladinu musíme hledat v krasových oblastech, kde rozpustné horniny jako vápenec či dolomit umožnily vznik jeskyní. Rozloha našeho největšího podzemního jezera v Bozkovských dolomitových jeskyních však činí 320 metrů čtverečních. Přestože se jedná o místo relativně malé, je jeho smaragdová voda nádherná. Nejvíce podzemních toků najdeme na území Moravského krasu. Společně s Lucií Výbornou můžeme ve světle baterek obdivovat roztodivně tvarované krápníky, ale i periodickou ledovou výzdobu v jeskyni Piková dáma. Amatérská jeskyně je pak proslulá nejen svou délkou přes 40 km, ale i drobnými jeskynními živočichy: blešivci, žížalami či chvostoskoky. Naší druhou nejdelší jeskyní je systém Rudické propadání – Býčí skála, kde se v kaňonovitých chodbách jeskyňáři musejí brodit vodou či překonávat desítky metrů žebříků. Česká Republika se honosí i jedním celosvětovým unikátem: nachází se u nás nejhlubší zatopená propast světa! Ne, není to známá Macocha, ale Hranická propast nedaleko lázní Teplice nad Bečvou. Prvenství jí bylo přiřknuto až v roce 2016, kdy ze břehu naváděný robot klesl více než 400 m pod hladinu, ani zde však nenarazil na dno, pouze došel kabel. Speleopotápěči zde v extrémních hloubkách připravují další expedice. Vždyť tato propast byla vytvořena nezvykle: vývěry minerální vody z hlubiny, a proto není vůbec jisté, kde je její dno. Některá tajemství přírody stále čekají na svoje objasnění.(Česká televize)

O pořadu

česky, audio popis (AD) česky
2018
Dokumentární

Přírodovědný cyklus zavede diváky do nejrůznějších zákoutí bohatého vodního světa České republiky. Šest ucelených dílů představí nejtypičtější a zároveň nejkrásnější typy krajin, které jsou úzce spojené s vodou. Společně s moderátorkou a potápěčkou Lucií Výbornou sestoupíme z vrcholků hor od křišťálových pramenů až k tajuplným tůním lužních řek. Diváci se v pořadu budou potápět nejen v přehradách, ale poznají i vzácné rybníky, v nichž je voda nezkalená bahnem a sinicemi. V kamenolomech, pískovnách a rekultivacích hnědouhelných dolů budou zkoumat fascinující návraty rostlin a živočichů do člověkem přetvořené krajiny. A nevynechají ani podzemní říčky v jeskyních, propasti s krasovými jezírky, ledovou i kamennou výzdobu do temnoty ponořených dómů. Neviditelný svět pod hladinou je křehký, nejrychleji a nejzřetelněji odráží změny životního prostředí. A to jak v negativním smyslu, tak i v pozitivním: právě ve vodních biotopech lze snadno sledovat, jak devastace krajiny přímo snižuje populace vzácných organismů, ale zároveň jak je příroda silná a jak sama dokáže vyléčit rány způsobené člověkem, pokud jí dáme šanci.(Česká televize)

Tvůrci

Pavel Jirásek

Hrají

Lucie Výborná